Rohamosan közeledik a 2017. évi személyi jövedelemadó bevallás határideje. Csakúgy, mint tavaly, idén is 2 nappal kitolták a megszokott 20-ai határidőt Pünkösd miatt, így 2018. május 22-éig kell beküldenünk az SZJA bevallásunk vagy pedig módosítanunk/elfogadnunk a NAV által elkészített tervezetet, illetve nyilatkoznunk a megállapított adónk 1+1%-áról.
A bevallás elkészítése
A NAV immár második éve idén is egy igen széles rétegnek készítette el a bevallási tervezetét. A NAV által történő megállapítást nem kell külön kérni, automatikusan megcsinálja a magánszemélyek, a mezőgazdasági őstermelők, az ÁFA kifizetésre kötelezett magánszemélyek és a tevékenységüket teljes évben szüneteltető egyéni vállalkozók részére.
A tervezet automatikusan elfogadásra kerül, ha nem javít bele, még csak elfogadnia sem kell. Amennyiben nem kérte a tervezet postázását SMS-ben, nincs Ügyfélkapuja és nem is hatalmazott meg senkit, akinek lenne, ezért már nem tudja megnézni, és így inkább a saját maga által készített bevallást szeretné beküldeni, erre is meg van a lehetősége. Az önadózói bevallás automatikusan felülírja a NAV által készített tervezetet.
Akkor sem kell kétségbe esni, ha önadózói bevallás hiányában ellenőrzés nélkül elfogadásra kerül a NAV által készített tervezet, de rájön, hogy helytelen adatok szerepelnek benne, hiszen 5 évig önellenőrzéssel helyesbítheti az elfogadott adatokat. Így amennyiben valamilyen kedvezmény esetleg kimaradt az elfogadott bevallásból, az önellenőrzés beküldésével nem veszíti el, a NAV az önellenőrzés elfogadása után jóváírja a különbözetet az adófolyószámláján.
A bevallás ellenőrzése
Fontos megjegyezni, hogy a NAV az év közben beküldött bevallásokból szerzi az adatokat. Tehát, amennyiben Ön munkavállaló, a munkáltatójának havi szinten be kell küldenie egy bevallást az Önre vonatkozó kifizetési adatokkal. Ezeket összegzi a NAV a tervezetében. Amennyiben több munkáltatója van, az sem jelent problémát.
A munkáltatója minden év január 31-éig kiad Önnek egy M30-as nyomtatványt - 2018-ban 17M30 néven - és egy levont járulék igazolást, amivel ellenőrizni tudja, hogy milyen adatok kerültek bejelentésre a NAV felé. Amennyiben év közben munkahelyet váltott, a kilépő papírjai között kell keresnie az Adatlap 2017 nyomtatványt és a levont járulék igazolás nyomtatványt.
Több munkahely esetén először is ellenőriznie kell a nyomtatvány fejlécében, hogy az tartalmazza-e más munkahely adatait. Amennyiben nem, akkor minden munkahelyről kapott Adatlap adatait összeadva kapja meg a teljes, bevallandó jövedelmét és adóját.
Amennyiben tartalmaz korábbi adatokat, ellenőrizze, hogy minden korábbi munkahely adatát tartalmazza vagy hiányos. Amennyiben valamelyik hiányzott, adja hozzá azoknak az Adatlapoknak az adatait, így kapja meg a teljes bevallandó jövedelmét és adóját.
Ami miatt ellenőrizni kell minden esetben a bevallási tervezetet:
- Minden munkáltatója jelentette-e a teljes jövedelmét a NAV felé?
- A munkáltatók befizették-e a levont SZJA-előleget?
- Minden évközben érvényesített adókedvezményt (családi kedvezmény, első házasok kedvezménye, személyi kedvezmény) tartalmaz-e a bevallási tervezet?
- Amennyiben év közben nem (teljes összegben) érvényesített adókedvezményt, tartalmazza-e a kedvezmény összegét a bevallási tervezet?
A NAV egy kivételesen jól kezelhető oldalt dobott össze az eSZJA miatt, ahol minden szükséges információhoz könnyedén hozzáférünk. A mai napon engem már egyenesen ez a képernyő fogadott:
Ha az "Átnézem" gombra kattint, a következő lap tetején, azonnal ki is derül a lényeg, hogy keletkezik-e befizetendő vagy visszatérítendő adója.
Ha csak egy munkáltatója volt, nincs semmilyen kedvezménye, ez az ideális, elfogadható a bevallás.
Ha a 79. sorban befizetendő adója keletkezik, ellenőrizze, hogy az Adatlapok és M30-as nyomtatványok alapján minden levont adót és jövedelmet tartalmaz-e a bevallási tervezet.
Amennyiben eltérés van, ellenőrizze, érvényesített-e valamilyen adókedvezményt év közben, és ennek az összegét tartalmazza-e a bevallási tervezet.
Ha érvényesített valamilyen adókedvezményt év közben, kevesebb adóelőleget vontak le Öntől. Amennyiben a tervezetben nem szerepel az adókedvezmény, úgy a különbözetet befizetendő adóként jeleníti meg. Ebben az esetben módosítsa a tervezetet és vezesse fel a kedvezményt. Ideális esetben utána 0-nak kell kijönnie befizetendő összegnek.
Ha a 80. sorban visszaigényelhető adója keletkezik, ellenőrizze, hogy valóban vissza kell-e kapnia azt az összeget, vagy pedig év közben már érvényesítette az Önnek járó teljes kedvezményt. Figyelem: Amennyiben duplán vagy jogosulatlanul vesz igénybe egy kedvezményt, adóhatósági eljárás indulhat Ön ellen, aminek következtében vissza kell fizetnie a felvett összeget és az esetlegesen keletkező további költségeket (eljárási díj, perköltség, végrehajtás díja, stb, így jóval nagyobb tartozást érhet el)! Amennyiben visszaigényelhető adója keletkezik, és arra élettársával/házastársával közösen jogosultak, a bevallási tervezet elfogadása előtt egyeztessen párjával, hogy ő milyen összeget érvényesített a kedvezményből! Amennyiben év közben már érvényesítette a kedvezményt vagy párja is érvényesíti a kedvezmény egy részét vagy egészét, aszerint módosítsa a bevallási tervezetet!
Amennyiben a 80. sorban nem keletkezik visszaigényelhető adója, de kéne, hogy kapjon vissza pénzt, ellenőrizze az Önnek járó adókedvezmények sorait. A gyerekek és házastárs adatai helyesen vannak-e felvezetve, megegyeznek-e az összegek. Javítása után megjelenik a visszaigényelhető adó összege.
A bevallás beküldése
Postai úton:
Akinek még nincs Ügyfélkapuja, továbbra is beküldheti papír alapon is a bevallást az állandó lakcíme szerint illetékes NAV ügyfélszolgálathoz. Fontos, hogy a postai feladás határideje 2018. május 22, nem pedig a beérkezésé, így még senki nem maradt le semmiről.
A levelezési címek listája itt található:
Elektronikusan:
Amennyiben mindent megfelelőnek talál, az eSZJA portálon kattintson az "Elfogadás" gombra.
A sikeres beküldést követően emlékeztetőt kapunk arról, hogy rendelkezzünk az adónk 1+1%-áról. Ennek szükségességéről egy következő cikkben értekezem.
Kapcsolódó cikkek:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése