Amikor először munkát vállalunk, sokunkban bennünk van a félsz a szerződéskötés miatt. Vajon megbízható a munkáltató? Mi garantálja, hogy kapunk fizetést? Honnan tudjuk, be vagyunk-e jelentve? Ismerős az érzés, amikor nem tudja, adhat-e hitelt a főnök szavának, úgyhogy csak dolgozik, és reménykedik, hogy ki fogják fizetni?
Ahhoz, hogy egy-egy munkahelyváltás során ne kelljen újra átélnie ezeket a kétségeket, az alábbiakban szeretnék segítséget nyújtani.
Mi szükséges a munkaviszony létrejöttéhez?
A munkaviszony munkaszerződéssel jön létre. A munkaszerződést írásba kell foglalni. Ebből egy példányt a munkáltató, egy példányt pedig a munkavállaló őriz meg. (De nincs kizárva, hogy kettőnél több példány is készül belőle a telephely vagy a könyvelés számára.) Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő 30 napon belül – hivatkozhat.
A munkaviszony kezdetének napját, ennek hiányában a munkaviszony kezdete a munkaszerződés megkötését követő nap. A feleknek meg kell állapodniuk a munkavállaló alapbérében és munkakörében. Meg kell határozni a munkaviszony tartamát, ennek hiányában a munkaviszony határozatlan időre jön létre. Meg kell határozni a munkavállaló munkahelyét, ennek hiányában munkahelynek azt a helyet kell tekinteni, ahol munkáját szokás szerint végzi.
A munkaviszony – eltérő megállapodás hiányában – általános teljes napi munkaidőben történő foglalkoztatásra jön létre. (Ez hétfőtől péntekig napi 8 órát jelent.) A felek a munkaszerződésben a munkaviszony kezdetétől számítva legfeljebb 3 hónap próbaidőt köthetnek ki. Ennél rövidebb próbaidő kikötése esetén a felek a próbaidőt – legfeljebb egy alkalommal – meghosszabbíthatják. A próbaidő tartama a meghosszabbítása esetén sem haladhatja meg a három hónapot.
(A próbaidő utolsó napja, ha nem 90 nap, hanem 3 hónap van megadva, január 1-jei jogviszony kezdet esetén március 31-e, nem április 1-je.)
Mindig figyeljen arra, hogy a munkaszerződés a munkáltató részéről is aláírt legyen! Soha ne írjon alá olyan munkaszerződést, amelyről hiányzik a munkabér (nincs kitöltve a mező). Ha nem biztos benne, miért annyi bruttó bér szerepel a szerződésben, amennyi, ne féljen kérdezni, és ne fogadja el a "mindenkinek ez van beírva, nem itt készítik" választ, ha nem ebben állapodtak meg! És mindig szánjon időt a szerződés áttanulmányozására, ne hagyja, hogy sürgessék, hiszen a szerződésben foglalt feltételek következményeiért a teljes jogviszonya alatt felelni fog. Ha egyszer aláírta, nem hivatkozhat arra, hogy előzetesen nem erről volt szó.
Holnap munkába állok, de még nem kaptam munkaszerződést. Bemenjek dolgozni?
Mindenféleképp. A munkaszerződést a munkakezdés előtt kell aláírni, előfordulhat, hogy a munka felvétele előtt adják oda Önnek. Ha ez nem történne meg, semmiféleképp ne vegye fel a munkát! Előfordulhat, hogy a munkaszerződését nem helyben készítik el, és a munkaügyes csak a munkakezdés előtti nap kapja meg a bejelentéshez és a belépőpapírok elkészítéséhez szükséges adatait. Lehetséges, hogy az első pár nap csak egy fénymásolatot kap, amit a munkaügyes e-mailben küldött meg a telephelynek. Ez azt a célt szolgálja, hogy az eredeti példányok megérkezéséig (3-5 munkanap után kérdezzen rá, ha nem érkezett még meg) a munkáltató egy lehetséges ellenőrzés esetén is biztosítva legyen, hogy készült munkaszerződés.
Mit kell leadnom a munkáltatónak?
A bejelentés és a belépő papírok elkészítéséhez a munkáltatónak a következő adatokat kell megadnia:
- név
- születési név
- születési idő és hely
- édesanyja születési neve
- állampolgársága
- adóazonosító jele (AAJ)
- TAJ száma
- lakcím
- *bankszámlaszám
- iskolai végzettsége, képzettsége, szakképesítése
- az okiratot kibocsátó intézmény neve
- az okirat száma
*nem kötelező
Továbbá nyilatkoztatja az alábbiakról:
- Nyugdíjas?
- Ez az első munkahelye?
- Pályakezdőnek minősül? (Maximum 180 nap biztosítási idővel rendelkezik és a 25. életévét nem töltötte be.)
- Álláskeresőként volt nyilvántartva a munkakezdést megelőzően?
- Első házasok kedvezményét igénybe kívánja venni?
- Családi kedvezményt igénybe kíván venni?
- Igénybe vett családi kedvezményt a belépés hónapjában, és ha igen, milyen összegben?
- GYED, GYES, GYET ellátást folyósítanak/folyósítottak az Ön részére az elmúlt 3 éven belül?
- Helyközi, távolsági utazással jut el a munkahelyére?
Ezek az Önnek és a cégnek járó kedvezmények miatt fontos kérdések. Azonban a kedvezmény érvényesítéséhez majd a hivatalos nyilatkozatot/kérvényt is ki kell töltenie.
Be vagyok jelentve a NAV-hoz?
A munkáltatónak a munkakezdés megkezdését megelőzően be kell jelentenie a munkáltatót a NAV felé. Ez elektronikusan történik, a T1041-es nyomtatvány kitöltésével. A bejelentésről és a nyilvántartásba vételről igazolást kell kapnia. Ön ügyfélkapus regisztrációt követően tudja megtekinteni az aktuális és a korábban bejelentett jogviszonyait. Ezt a regisztrációt személyesen a Kormányablakban tudja kérvényezni, vagy, amennyiben új típusú személyi igazolvánnyal rendelkezik, online is.
Egy hete dolgozom, de még nem kaptam munkaköri leírást. Ez szabályos?
A munkáltató legkésőbb a munkaviszony kezdetétől számított tizenöt napon belül írásban tájékoztatja a munkavállalót
- a napi munkaidőről,
- az alapbéren túli munkabérről és egyéb juttatásokról,
- a munkabérről való elszámolás módjáról, a munkabérfizetés gyakoriságáról, a kifizetés napjáról
- a munkakörbe tartozó feladatokról,
- a szabadság mértékéről, számítási módjáról és kiadásának szabályairól,
- a munkáltatóra és a munkavállalóra irányadó felmondási idő megállapításának szabályairól,
- a munkáltató kollektív szerződés hatálya alá tartozik–e,
- a munkáltatói jogkör gyakorlójáról.
Nem terheli a munkáltatót a tájékoztatási kötelezettség – a munkáltatói jogkör gyakorlóját kivéve –, ha a munkaszerződés alapján a munkaviszony tartama az egy hónapot, vagy a munkaidő a heti nyolc órát nem haladja meg.
Kapcsolódó cikk:
Bérelszámolással, bérfizetéssel kapcsolatos tudnivalók
Munkaviszony megszűnésével és megszüntetésével kapcsolatos tudnivalók
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése